Čajovna Na stezce

Besedy v čajovně bývají vždy první sobotu v měsíci od 17 hodin, kromě července, srpna a září. Aktuální program najdete tady, přehled všech uskutečněných besed tady.

Úplně první povídání u čaje jsme v Nadějkově uspořádali ve skautské klubovně na faře v lednu 2002. Protože na faře se pak opravoval strop, stěhovali jsme se do baru, do sálu v hospodě, nakonec jsme zakotvili v kinobaru U kostela. Besed za tu dobu bylo přes devadesát, a protože jsou obvykle cestopisné, podívali jsme se s našimi hosty po celém světě: od Antarktidy až po Grónsko, od Brazílie po Japonsko... Zájmu posluchačů se těšila i ostatní témata: lidové zvyky, pověsti z našeho kraje, úsporné domy, alternativní zdroje energie, krajina Nadějkovska, ochrana ptactva na Táborsku nebo zvony jihočeských kostelů. Čajovna s táborskými Dobrými čajovníky se konala pod širým nebem, s Jaromírem Štětinou jsme si vyjeli do Modlíkova na terénní výzkum letecké trasy tamnějšího čerta a padesátou čajovnu v listopadu 2007 jsme zakočili muzikou: na harmoniku virtuozně zahrál Jan Koláček.

Jubilejní 100. čajovna v červnu 2013 se týkala nadějkovského zámeckého parku a pokračovala na Farské zahradní slavností s Dobrým čajovníkem Honzou Nápravoou, a excelentními muzikanty: houslistou Jirkou Hodinou a harmonikářem Janem Koláčkem. Bylo hezky a přišla řada z těch, kdo v čajovně během minulých jedenácti let vyprávěli i poslouchali.

Konvice a čajové misky pro nás vyrobili manželé Pichovi z Ateliéru Radost v Milevsku, několik hrnečků si pod jejich vedením zkusily vytvořit nadějkovské děti a jejich rodiče.

Příští čajovna

Veronika a Matěj Neznalovi: Království Mustang. Sobota 5. května od 17 hodin v kině v Nadějkově. Více ›

Den proti úložišti

V sobotu 21. dubna 2018 lidé v lokalitách už počtvrté společně protestovali proti způsobu, jakým stát vybírá místo pro úložiště radioaktivních odpadů. Více ›

Platforma proti úložišti

Obce a spolky, nespokojené s dosavadním postupem státu při hledání místa pro úložiště jaderného odpadu, založily Platformu proti hlubinnému úložišti. Členové Platformy se 4. října sešli v Božejovicích u Jistebnice. Více ›